Czy popularny "akryl" jest najbardziej atrakcyjną nawierzchnią kortów tenisowych?
Każda osoba poruszająca się w świecie tenisa ziemnego zna takie nazwiska jak Novak Djoković czy Roger Federer bądź takie turnieje jak Australian Open lub US Open. Te nazwiska i te turnieje mają jedną bardzo ważną cechę wspólną ? nawierzchnie. Novak Djoković oraz Roger Federer są absolutnymi mistrzami w sztuce grania na nawierzchniach akrylowych i to właśnie tym nawierzchniom poświęcony jest ten artykuł.
Zacznijmy od historii
Początki historii nawierzchni akrylowych sięgają lat 50 XX. wieku i wschodnich terenów Stanów Zjednoczonych. Mężczyzna o imieniu Bob Caldwell kupił upadającą 25-letnią firmę Stucco Products Corporation of New England produkującą stiuki z postanowieniem uratowania jej od całkowitego upadku. Z początku chemicy firmy mieli za zadanie eksperymentowanie z użytecznością farb akrylowych na placach budowy. Po testach na placach zabaw zaobserwowali, że farba zachowuje swój jasny kolor, jest trwała i podoba się odbiorcom. Nie potrzeba było długo czekać by przekonać się o świetności tegoż wynalazku. Już po kilku latach Bob Caldwell zbudował wiele kortów tenisowych pokrytych akrylem zaczynając od małych przydomowych inwestycji. Jego pomysł okazał się sukcesem i wkrótce później przebranżowił firmę na specjalizującą się w budowie nawierzchni akrylowych dla obiektów sportowych. Pierwsze turniejowe zastąpienie trawy lub mączki przez akryl odbyło się w 1978 roku gdy organizator US Open podpisał umowę kontraktującą firmę Boba jako wykonawcę nawierzchni. Nie był to jedynie nowojorski Wielki Szlem ale również seria poprzedzających turniejów US Open Series oraz wszędzie tam, gdzie tenisiści zapragnęli grać na takich samych kortach jak sławy na Flushing Meadows. W 2002 roku ku poprawieniu widoczności telewizyjnej nawierzchnie zostały wykonane w kultowych kolorach niebieskim wewnątrz i zielonym na zewnątrz zastrzegając prawnie te kolory jako ?US Open Blue? i ?US Open Green? oraz ustanawiając nowy standard profesjonalnych kortów twardych do teraz powielanych na całym świecie. Do dnia dzisiejszego firm produkujące nawierzchnie akrylowe używają wykupionych praw do technologii Boba Caldwella lub po prostu korzystają ze ścieżek i sposobów przetartych przez jego firmę. W dzisiejszych czasach niebieskie korty pokrywające ponad połowę tenisowego świata są zasługą działalności jednego człowieka, i my jako wykonawca takich nawierzchni ale też entuzjaści tego pięknego sportu jesteśmy mu bardzo za to wdzięczni.
Na czym polega nawierzchnia akrylowa?
Budowa takiej nawierzchni nie jest specjalnie skomplikowana. Na betonowej podbudowie rozprowadzany jest akryl w dwóch warstwach. Pierwszą jest matowa powłoka a drugą wodorozcieńczalna farba akrylowa. Dzięki temu zachowuje najwyższą trwałość i świeży wygląd z dostępnych rozwiązań na rynku i najniższe koszty użytkowania. Jest odporna na ścieranie przez co nadaje się do użytku wewnętrznego jak i zewnętrznego.
Jak się gra na akrylu?
Warto pamiętać, że odbijana tutaj piłka jest szybka ze średnio niskim kozłem co zmusza graczy do szybszych reakcji a same wymiany nie są długie, średnio konstruowanie kończącego punktu trwa do 10 uderzeń. Styl takiej gry promuje bardzo zawodników ofensywnych, którzy nie boją się szybkich wymian. Dobry serwis i mocne uderzenie kończące bardzo pomogą przy grze na korcie twardym. Warto przygotować się na szybkie wymiany i nauczyć samemu ?przyspieszać? grę jeśli czeka nas ważne spotkanie na korcie z akrylu.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą nawierzchni twardych. W razie pytań zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami, którzy z chęcią rozwieją wszelkie wątpliwości.
Przejdź do strony głównej